Hayaller Engel Tanımaz! - 2019 Engelli Vatandaşlarımız İçin Araç Alımı

  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 2002 yılında Avrupa Birliği ile uyum içerisinde, belirli bir mal veya ürün üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. Engelli bireylere yönelik araç alımında ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkı tanınır. Kişinin indirim mi yoksa muafiyet mi alacağını engel seviyesiyle belirlenir ve şartlar buna göre değişir.

  ÖTV Muafiyeti

  4760 sayılı ÖTV kanunu, bazı şartları taşıyan malul ve engelliler ile şehit yakınlarına her 5 yılda 1 defa vergi istisnası ile araç satın alma hakkı vermektedir. Bu tarz araç alımlarında kişiler ÖTV’den (özel tüketim vergisi) muaf tutularak araç satın alabilirler. Bunun dışında KDV alınmaya devam etmektedir.

  Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

  ÖTV muafiyetinden yararlanmak için rapor %90 olmalıdır. ÖTV indiriminden yararlanmak için ise raporunuzda ortopedik engel oranı önemlidir.

  Engel Oranı %90’ın Altında İse;

  • Engel oranı %90’ın altında olup, araç kullanabilen ve H sınıfı ehliyet sahibi olan, sağlık raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır.” ibaresi bulunan herkes ÖTV muafiyeti ile araç satın alabilirler. Bu kişilerin araçlarına, araçlarını hareket ettirmeye yönelik özel bir takıp tertibat yani aparat yaptırması gerekir.

  • Bazı durumlarda ise “H sınıfı ehliyet alır,  otomatik vitesli araç kullanır.” ibareli rapor ile herhangi bir özel tertibata, aparata gerek olmadan da araç satın alabilirler.

  Engel Oranı %90 ve üstündeyse;

  • Engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler de özel tüketim vergisinden muaf olarak bir araç satın alabilirler. %90 ve üzeri rapor ile alınan ÖTV muaf araçları engelli kişinin yakınları da kullanabilir. Her iki durumda da H sınıfı ehliyet zorunluluğu vardır.

  Hangi Araçlar Satın Alınabilir?

  Özel Tüketim Vergisi ve diğer her türlü vergiler dahil toplam satış bedeli 2020 engelli araç üst sınırı, 303 bin 200 TL'yi aşmayan tüm araçları satın alabilirler. 7061 sayılı kanun ile artık motor silindir hacmi sınırlaması kalkmıştır. 

  Şehit yakınları ise bedel sınırı olmaksızın 1.600 cc’yi geçmeyen her türlü binek aracı satın alabilmektedirler.

  Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  %90 altında raporu olan kişilerin engelli araç almak için tam teşekküllü bir hastaneden alacakları, kişinin araba kullanma durumunu ve engel statüsünü belirten engelli raporu ve H sınıfı ehliyeti gerekmektedir. %90’ın üzerinde ise sadece engelli raporu yeterli olmaktadır. Ancak %90 üzerinde engelli olan 18 yaşını doldurmuş fert için ayrıca vasi kararı gerekmektedir. %90 üzerinde engelli olup engel sebebi demans ise yine vasi kararı, Senilite ise İl Sağlık Kurulundan alınan ek bir rapor gereklidir.

  Engelli Araçların Kullanım Hakkı Kimdedir?

  %90 ve üzeri engeli olan kişiler araç kullanamazlar. Başkalarına ait engelli aracını kullananların ciddi cezalar ile karşılaşabileceğini belirtmek gerek. Sadece engelli kişinin kanuni vasisi, aralarında kan bağı bulunan 3.derece yakınları veya noterden onaylı olmak kaydı ile iş akdi ile çalışan özel şoförü aracını kullanabilir.

  Engelli İndirimiyle Alınan Bir Araba Satılabilir mi?

  ÖTV muafiyeti ile satın alınan otomobil 5 yıl süre ile satılamaz. Satılmak istenir ise önce ÖTV’si hesaplanır ve arabayı satın alırken ödemediğiniz vergi tutarı sizden tahsil edilir.

  Engelli Kişinin Vefat Etmesi Durumunda Varislerden ÖTV Alınır mı?

  Hayır, aracın mirasçılar adına kayıt ve tescil edilmesi halinde ÖTV alınmamaktadır.

  Zihinsel engelli birey ÖTV indiriminden faydalanabilir mi?

  Engelli raporu yüzdesi %90 ve üzerinde olmak şartı ile engelli bireyin adına araç alınabilir.

  İşitme engelliler nasıl ehliyet alabilir?

  Sürücü kurslarında Valilik tarafından görevlendirilen bir uzman tarafından işitme engeli olan kişilere teorik ve direksiyon eğitimi verilir.

  *İlgili kanundaki değişkenlik gösterebilecek uygulamalar hakkında, yol göstermesi amacıyla sitemizde yayınlanan bu açıklama ilerleyen zamanlar referans olarak gösterilemez. Güncel kanun değişikliklerini resmi gazeteden takip etmenizi tavsiye ederiz.

  *Bahsi geçen kanunlardaki değişikliklere ilişkin sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

  2019 Engelli Vatandaşlarımız için ÖTV Muafiyeti ve İndirimi için Detaylı Bilgiye Aykan Şubeler sayfamızdaki iletişim numaralarından irtibata geçerek ulaşabilirsiniz.

  Tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için;

   

  Bizi Instagram'da Takip Edin!