Hurda İndirimli Araç Nasıl Alabilirim? – 2019

  Hurda İndirimi Nedir?

  Hurda İndirimi olarak bilinen 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanuna ek 7103 sayılı tebliğ 16 yaşın üzerindeki otomobil, arazi taşıtı, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs türü araçların trafikten kayıt ve tescilinin silinmesi ve bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen ve net bedeli belli bir fiyatı geçmeyen yeni bir araç alımında o aracın tahakkuk edecek ÖTV’sinden indirim yapılmasıdır.

  •Vergi matrahı 70.000 TL ve daha altında olan araçlar için 15.000 TL,

  •Vergi matrahı 70.000 TL ile 120.000 TL arasında olan araçlar için 12.000 TL,

  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi uygulanmaktadır .

  Hurda İndirimi Ne zamana Kadar Geçerlidir?

  Söz konusu bu indirimler 31.12.2019 tarihine kadar geçerlidir.

  Benim bir hurda aracım yok bu durumda hurda indiriminden nasıl yararlanabilirim?

  Bu konu hakkında bize en çok yöneltilen soru “benim bir hurda aracım yok bu durumda hurda indiriminden nasıl yararlanabilirim?” oluyor. Aykan bu konuda müşterilerine destek olmaktadır. Hurda aracı olmayan müşterilerimize de hurda araç temin hizmeti vermekteyiz. Üstelik müşterilerimiz yalnızca noterden verecekleri bir vekaletname ile bu hizmetten zahmetsizce yararlanabilmektedir. Tüm prosedürü bizler onlar adına yürütüyoruz.

   

  Hurda indiriminde dikkat edilmesi gereken önemli husus;

  Müşterilerin bu hizmeti güvenilir yerlerden almasıdır. Bertaraf dediğimiz aracın hurdaya ayrılması işlemi yetkili ve güvenilir yerlerde yapılmalıdır. Bu kanun hurda indiriminden yararlanan kişinin eski aracını bertaraf etmesini yani hurdaya çıkartılmasını zorunlu kılmaktadır. Araçları sadece kağıt üzerinde hurdaya ayırıp trafik kaydı ve tescili olmadan kullanmaya veya kullandırmaya devam edenler ile karşılaşıyoruz. Bu durumda trafik kaydı ve tescili olmayan ve normalde bertaraf edilmiş olması gereken bir aracı kullanan kişi kadar o aracın sahibininde hukuken sorumlu olacağı unutulmamalıdır.

  Hurda Araç Teşviki İndirimiyle Alakalı Detaylı Bilgiye Aykan Şubeler sayfamızdaki iletişim numaralarından irtibata geçerek ulaşabilirsiniz.

  Tüm soru, görüş, öneri ve şikayetleriniz için;

  Bizi Instagram'da Takip Edin!